CZY PRACA ZDALNA JEST DLA KAŻDEGO?
E-praca, czyli praca zdalna to obecnie najnowszy trend na globalnym rynku zatrudnienia. Dlaczego i z jakich powodów decydują się na nią miliony ludzi na całym świecie?
No właśnie… Stawiając sobie to zasadnicze pytanie: czy praca zdalna jest odpowiednia dla każdego, dochodzimy do wniosku, że kwestia ta jest pojęciem raczej szerokim i również dość względnym, a odpowiedź na nie brzmi: i tak i nie… Wynika to oczywiście z wielu rozmaitych czynników; m.in. z faktu, iż każdy z nas ma swoje indywidualne cechy osobowości, właściwe dla siebie predyspozycje i preferencje, ale także pewne ograniczenia i deficyty.
Praca w domu jest niewątpliwie dość specyficzną formą zatrudnienia, która łączy ze sobą zarówno wady, jak i zalety szeroko pojętej swobody. Podobnie jak każda inna, tak też i ta wymaga od nas przede wszystkim intelektualnego wysiłku oraz pełnego zaangażowania, ale oczywiście przynosi również wymierne korzyści. Nie tylko finansowe, albowiem poza kwestiami ekonomicznymi sprzyja ona także ogólnemu rozwojowi umysłowemu oraz nabywaniu nowych doświadczeń na różnych płaszczyznach.
Sięgając dekady wstecz ci trochę starsi z łatwością przypomną sobie, że kiedyś pod pojęciem „praca w domu” najczęściej kryło się składanie długopisów i inne tzw. „zajęcia chałupnicze”, natomiast dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej.
W obecnych czasach zdalnie możemy wykonywać już całe mnóstwo różnych zawodów, najwięcej ofert związanych jest jednak z branżą IT, marketingiem oraz reklamą. Ale to oczywiście nie wszystko, albowiem rynek pracy zdalnej jest dzisiaj o wiele bardziej rozpięty. I tak za sprawą tego właśnie modelu e-pracy możemy więc także projektować np. grafiki, edytować i obrabiać zdjęcia, tworzyć strony internetowe, pisać teksty, prowadzić profile firm w mediach społecznościowych, zajmować się komunikacją PR, pozycjonowaniem stron, udzielać lekcji języków obcych przez Skype lub inne komunikatory, świadczyć usługi konsultingowe etc.
Jak widać możliwości istotnie jest wiele, z tym że jeszcze do niedawna praca zdalna wielu osobom kojarzyła się przede wszystkim z tzw. „pracą dodatkową”. Dziś jednak śmiało możemy powiedzieć, że coraz częściej jest to zupełnie normalna praca na pełen etat. I fantastycznie! Albowiem target, do którego taki rodzaj pracy jest dedykowany oraz idealnie trafia w jego potrzeby, jest naprawdę ogromny. Choć naturalnie nie wszyscy znajdą tam swoje miejsce. Najpierw może kilka słów właśnie o tym, dlaczego telepraca nie jest skierowana do każdego… Oczywiście istnieją pewne zawody, w których po prostu nie ma fizycznej możliwości wykonywania zadań służbowych we własnym domu.
Z drugiej zaś strony nawet osoby, które obiektywnie rzecz biorąc z powodzeniem mogłyby opuścić biuro i pracować gdziekolwiek, muszą dokładnie się zastanowić, czy to na pewno najlepszy pomysł. Wielu ludziom atmosfera biura po prostu sprzyja, dodając jednocześnie energii i pomagając skupić się wyłącznie na pracy, nie rozpraszając tym samym potencjalnej uwagi innymi, zewnętrznymi czynnikami. Nie każdy jest bowiem w stanie zapanować całkowicie nad swoim czasem oraz narzucić sobie niezbędny rygor, kiedy nikt nie stoi nam za plecami i nie kontroluje tego, co robimy. W związku z czym więc w niektórych przypadkach ten rodzaj pracy okazuje się wręcz niewskazany.
Tymczasem jeśli chodzi o plusy, których de facto jest o wiele więcej… Do największych atutów pracy zdalnej zaliczyć należy niewątpliwie fakt, że można wykonywać ją praktycznie z każdego dowolnego miejsca na świecie. Dlatego taką formą pracy zainteresowane są szczególnie osoby, które po pierwsze: niezbyt komfortowo czują się w środowisku typowej pracy korporacyjnej oraz w towarzystwie innych współpracowników (do kategorii tej zaliczają się niewątpliwie osoby cierpiące np. na poważne depresje, bądź też inne choroby natury psychicznej, gdzie występuje bardzo silny czynnik strachu przed wyjściem na zewnątrz i kontaktem z innymi), a po drugie: z różnych powodów muszą one pozostać w domu lub dostosować swój plan dnia do określonych warunków i okoliczności. Kolejna istotna, a wynikająca częściowo z poprzedniej kwestia, to właśnie kontakt z ludźmi, czyli komunikacja – jak ważny jest to aspekt i czy brak takiego bezpośredniego kontaktu z innymi osobami, na zasadzie „face to face”, stanowi tutaj zaletę czy też jest raczej wadą? Na to pytanie również nie łatwo jest odpowiedzieć tak jednoznacznie. Istnieją bowiem osoby, które takiego werbalnego i wzrokowego kontaktu bardzo potrzebują i czują się znacznie lepiej mogąc – przynajmniej od czasu do czasu – zamienić z kimś choćby kilka zdań. Aczkolwiek są również tacy, których preferencje są zupełnie odwrotne, i którym atmosfera całkowitej ciszy, spokoju zamkniętej i ograniczonej przestrzeni własnego mieszkania najzupełniej odpowiada i jak najbardziej sprzyja wymogom efektywnej pracy. Są to osoby z natury dobrze zorganizowane, o uporządkowanym charakterze, potrafiące się zmobilizować praktycznie w każdych warunkach; które nie mają żadnego problemu z narzuceniem sobie dyscypliny i kontrolowaniem swojego czasu pracy.
Odnośnie natomiast zarobków – jak wyglądają, a przede wszystkim od czego zależą?
Zależą one naturalnie od kilku czynników, ale pod tym względem akurat praca zdalna nie różni się wiele od „standardowej”. Jeśli jesteśmy przykładowo początkującym freelancerem i dopiero zaczynamy swą przygodę z szukaniem zleceń, to oczywistym jest fakt, że nie zarobimy od razu spektakularnie dużych pieniędzy.
Podobnie zresztą jak w przypadku „zwykłego” etatu, kiedy proces zarabiania pieniędzy rozpoczyna się raczej od niewielkich pensji. Z czasem nabieramy jednak doświadczenia, zdobywamy lepszych klientów, większe umiejętności, które są na rynku wyżej wyceniane i wtedy możemy dyktować już nieco wyższe stawki…
No i trzeba pamiętać, że zarobki w dużej mierze zależą też oczywiście od naszego osobistego zaangażowania – ergo od tego, jak wiele godzin w tygodniu poświęcimy na wykonywanie swych zawodowych zobowiązań. Zakładając np., że ktoś na pracę zdalną poświęca zaledwie kilka godzin w tygodniu, bo traktuje ją jako zajęcie dodatkowe, to rzeczą naturalną jest, że nie zarobi tyle, ile ktoś, kto pracuje 7-8 godzin każdego dnia.
Warto poruszyć też temat zagrożeń, jakie kryją się za niektórymi ofertami tzw. „łatwego zarobku” – na co powinniśmy zatem zwracać szczególną uwagę szukając dogodnej dla siebie pracy w Internecie i po czym rozpoznać nieuczciwą ofertę oraz potencjalnego „naciągacza”?
Przede wszystkim na pewno nie wolno nam wierzyć w to, że zarobimy przykładowy 1000 lub 500 zł. w ciągu jednego dnia; bez żadnego nakładu pracy i posiadania jakichkolwiek umiejętności! Nie. Takie rzeczy w realnym świecie raczej się nie zdarzają, a obietnice podobnych zarobków nie mają najczęściej pokrycia w rzeczywistości ani związku z uczciwą pracą zdalną, a jedynie z programami działającymi na zasadzie „piramid finansowych”, ale o tym opowiem w kolejnym moim wpisie, do którego już teraz serdecznie zapraszam 🙂
Wasza Bogusia vel Migotk@
16 marca 2020