JAK MOŻNA SIĘ SAMODOSKONALIĆ NIE WYCHODZĄC Z DOMU?

Zastanawiasz się, jak skutecznie rozwijać swój umysł i ciało? Szukasz sposobów na zaimponowanie samemu sobie i innym? Myślisz nad tym, jak stać się lepszą wersją samego siebie? Przeczytaj ten artykuł i przekonaj się, że nie tylko jest to możliwe, ale też wcale nie musi być takie trudne, jak teoretycznie mogłoby się wydawać!

Samorozwój jest pojęciem mówiącym o potrzebie doskonalenia się jednostki w bardzo różnie definiowanych wymiarach. O samorealizacji mówimy najczęściej w kontekście rozwoju duchowego, psychicznego fizycznego lub zawodowego. Samorozwój to stałe dążenie do realizacji swojego potencjału, rozwijania talentów i możliwości; proces stawania się tym, kim chcemy być oraz dążeniem do wewnętrznej spójności. To także przełamywanie w głowie pewnych blokad i kształtowanie swego życia na sposób, w jaki chcemy by wyglądało.

Kładź nacisk na prostotę.

Czytając różne książki, blogi, artykuły lub biorąc udział w rozmaitych szkoleniach, notorycznie zasypywani jesteśmy ogromem wszelkiego rodzaju metod oraz systemów, które sprzyjają naszemu samorozwojowi. Wcielając w życie którykolwiek z nich, zwracajmy szczególną uwagę przede wszystkim na to, aby ten sposób był prosty, wymagał od nas jak najmniej pracy, najmniej systematyczności, a równocześnie przynosił pożądane efekty.

Oczywiście nie wszystkie z metod muszą odpowiadać nam wszystkim i niekoniecznie w identycznej formie. Prostota polega na tym, że sami wybieramy to, co jest nam potrzebne, w sposób w jaki u nas zadziała, w ilości jakiej potrzebujemy i w stosunku do aspektów życia, które chcemy poprawić. Przede wszystkim jednak to rozwiązanie powinno być dopasowane do naszych potrzeb, a nie nasze potrzeby do gotowych rozwiązań!

CO ZROBIĆ, ABY JAK NAJLEPIEJ ZADBAĆ O SWÓJ WEWNĘTRZNY ROZWÓJ?

Chociaż myśląc o rozwoju, mamy na myśli głównie ten dotyczący świadomości, to przecież nie tylko o nią tu chodzi. Ucząc się na przykład języka obcego czy w ogóle jakiejkolwiek nowej umiejętności rozwijamy się przecież także. I tylko od nas samych zależy w co zainwestujemy swój czas. Możemy na przykład wykorzystać do tego któreś z zaproponowanych poniżej źródeł.

Czytaj książki – najlepiej codziennie.

Książki to skoncentrowane źródło wiedzy. Im więcej czytasz, tym więcej wiedzy zyskujesz. A od jakich książek należy zacząć? Co prawda jest to kwestia bardzo indywidualna. Aczkolwiek osobiście polecałabym tytuły takie, jak: „Potęga podświadomości”, „Przebudzenie”, „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”, „Bogaty ojciec, biedny ojciec” itp. Uważam, że na początek zaspokojenia chęci zdobycia wiedzy odnośnie samorozwoju i przedsiębiorczości pozycje te są wręcz idealne, a przeczytanie ich gwarantuje nam prawdziwego motywacyjnego „kopniaka”.

Ucz się języków obcych.

Nauka nowych języków w parze ze zdobywaniem wiedzy o innych kulturach otwiera nasz umysł na nowe doświadczenia. Warto tutaj zaznaczyć, że nowym językiem może być również język komputerowy. Przy tej okazji zachęcam każdego do zgłębienia wiedzy na temat choć jednego języka kodu. Na świecie czeka bowiem milion miejsc pracy, a headhunterzy szukają ludzi, którzy potrafią pisać programy, algorytmy czy strony internetowe.

Znajdź sobie jakieś ciekawe hobby.

Czy w świetle wszystkich Twoich zainteresowań jest jeszcze miejsce na nowe hobby? Jakiś sport, o którym wcześniej nie myślałeś? Na przykład piłka nożna, pływanie lub tenis. Twoje hobby może być również rekreacyjne. Powiedzmy: fitness, rysunek, taniec, fotografia, czy projektowanie stron www. Uczenie się nowych rzeczy wymaga od nas doskonalenia się w różnych aspektach życia – od psychicznego począwszy, poprzez fizyczny, aż na emocjonalnym kończąc.

Ustal tygodniową, sportową rutynę.

Nasza psychika jest mocno związana ze stanem fizycznym. Sport wzmacnia nasze ciało i zarazem poprawia nastrój. Warto więc zadbać o odpowiednią ilość ruchu w ciągu tygodnia. Udowodniono bowiem naukowo, że mózg lubi przebywać w naturalnym otoczeniu. 20 minut spaceru powinno skutecznie zwalczyć Twój stres i zneutralizować wszelkie negatywne emocje.

Bądź skoncentrowany wraz z listą rzeczy do zrobienia (tzw. to-do).

Zacznij dzień od stworzenia listy rzeczy, które musisz wykonać. Taka lista sprawi, że nie tylko o niczym nie zapomnisz, ale też staniesz się bardziej wydajny, a Twoja praca zostanie usystematyzowana i poczujesz ogromną różnicę w jakości życia. Istnieje wiele aplikacji, które pomogą Ci stworzyć i przestrzegać takiej listy. Na przykład: Evernote, Free Sticky Notes i Nozbe.

Zredukuj czas spędzany w social mediach.

Twoja praca na pewno nie będzie wydajna, gdy co chwila będziesz komuś odpisywał lub sprawdzał Snap-chata, Facebooka czy Messengera. Wiedz, że praca wykonana w godzinę w rzeczywistości bardzo często może być wykonana w 20 minut i to z lepszym skutkiem! Po prostu wyeliminuj rozpraszacze i nie marnuj cennego czasu.

Ogranicz oglądanie telewizji.

Większość programów telewizyjnych to po prostu zaśmiecanie umysłu nic niewartymi treściami. Wykreowane historie, niestworzone opowieści, a przede wszystkim setki irytujących reklam! Poza tym zamiast tracić czas na oglądanie idiotycznych paradokumentalnych seriali, możesz wybrać książkę lub zająć się jakąś inną pożyteczną czynnością.

Ucz się od osób, które Cię inspirują.

Pomyśl o ludziach, których podziwiasz. O tych, którzy Cię inspirują. Osoby te najczęściej odzwierciedlają pewne cechy, które sam chcesz posiadać. Jakie to cechy? Czym, Ci ludzie wyróżniają się spośród innych? Jak możesz nabyć te cechy? Zidentyfikuj, oceń i zacznij wdrażać je w swoim życiu, a przy odrobinie szczęścia pójdziesz w ich ślady.

E-wykłady.

Nie musisz wykupować od razu udziału w wydarzeniach, żeby słuchać najlepszych specjalistów w wybranych dziedzinach, bardzo wiele wykładów dostępnych jest bowiem za darmo. Moja ulubiona platforma to akurat ted.com. Znajdziesz na niej wypowiedzi osób najbardziej opiniotwórczych na rozmaite ważne społecznie i globalnie tematy. Motto tejże platformy to: „ideas worth spreading”, więc z całą pewnością odkryjesz tam mnóstwo inspirującej treści.

Odpocznij.

Samodoskonalenie to również ciężka praca. Nie pozwól sobie popaść w paranoję – szczególnie w dłuższej perspektywie. Bo tak, jak nie można jechać autem, gdy w baku brakuje paliwa, tak samo trudno się na czymś skupić, kiedy jesteśmy zmęczeni. Dlatego czasami warto odpocząć i złapać oddech. Zrelaksuj się zatem, wyjedź i wróć do działania w pełni zmotywowany!

Trening czyni mistrza!

Zwracajmy uwagę na nasze działania, które powinniśmy powtarzać każdego dnia. Oprócz tego obserwujmy uważnie, jakich umiejętności chcemy się nauczyć, jakie cechy nabyć, jakimi osobami być i dbajmy o to, aby to wszystko w sobie kształtować, rozwijać i pielęgnować.

Każdy, kto odniósł sukces w jakiejś konkretnej dziedzinie, odniósł go głównie dlatego, że po prostu ciężko trenował i ćwiczył. Oczywiście jednym do tego celu potrzeba więcej godzin, miesięcy czy nawet lat, a innym wystarcza go znacznie mniej. Wszystko zależy od tego, czy chwytamy okazję, aby – powiedzmy – już od dzisiaj trenować „stawanie się lepszą wersją samych siebie”, czy też może odpuszczamy sobie obiecując, że „zaczniemy dopiero od jutra”.

Nigdy nie przestawaj się uczyć.

Przeanalizuj swoje działania. Zastanów się, czy jesteś szczęśliwy? Co u siebie lubisz, a czego nie? Bo teraz nadszedł już czas, aby dojrzeć do zmian. Następnie postępuj po prostu tak, aby sukcesywnie stawać się lepszą osobą. Nie stój nieruchomo w miejscu. Twoje życie i Twoje wybory należą wyłącznie do Ciebie, zatem to właśnie Ty powinieneś z nich w pełni korzystać i przynajmniej starać się żyć pełną piersią!

Bogusia Bińkowska (Migotk@)

5 marca 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Skontaktuj się z nami