SENIORZY W CZASACH KORONAWIRUSA

Wszechobecna epidemia koronowirusa sprawiła, iż niemal każdy aspekt naszego życia uległ nagle diametralnej zmianie. Zaistniała sytuacja zaskoczyła nas raczej bez wyjątku, przewartościowując tym samym wszystkie dotychczasowe sprawy i wnosząc w naszą codzienność ogrom lęku i niepewności – o siebie, o bliskich, o dzień jutrzejszy.

Opieka i wsparcie na pierwszym miejscu.

Okres pandemii okazał się niewątpliwie trudny dla nas wszystkich. Aczkolwiek patrząc z perspektywy seniorów, jest on trudny w sposób wyjątkowy. Okoliczności, w których się znaleźliśmy, szczególnym niebezpieczeństwem napiętnowały bowiem osoby starsze i schorowane, które – z uwagi na znacznie zwiększone ryzyko zachorowania i potencjalnie ciężki przebieg choroby – siłą rzeczy są najbardziej narażone na działania Covid-u.

Jak radzić sobie z odosobnieniem i lękiem przed nieznaną dotąd chorobą?

Kwestia ta wywołuje wśród ludzi naturalny niepokój i niestety ma swoje konsekwencje odbijając się zarówno na zdrowiu psychicznym, jak i emocjonalnym. Dlatego niezwykle ważne jest, aby w tych newralgicznie trudnych chwilach osoby te nie pozostawały same i mogły liczyć na stałą pomoc oraz wsparcie ze strony najbliższych.

Z dość oczywistych względów – m.in. takich, jak choćby obniżona odporność i ogólne osłabienie organizmu, spowodowane wiekiem oraz często chorobami współistniejącymi, tak charakterystycznymi dla seniorów – stanowią oni na tej płaszczyźnie grupę najbardziej narażoną na zakażenie koronawirusem, jak też i wszelkiego rodzaju infekcjami w ogóle.

Jeśli to tylko możliwe, najlepiej zostać w domu.

Jak więc poradzić sobie w tym uciążliwym czasie pandemii i co powinny wiedzieć osoby starsze zanim zdecydują się na wyjście z domu? A jeszcze lepiej: co zrobić, aby tego wychodzenia uniknąć? Z całą pewnością istotne jest wykorzystanie w tym celu najnowszych technologii. Nie tylko ułatwi to osobom starszym – tak bardzo ważny w tych okolicznościach – kontakt z drugim człowiekiem, ale zagwarantuje też większe bezpieczeństwo w okresie przymusowej izolacji. Naprzykład łatwiejszy dostęp do opieki medycznej bądź jakiejkolwiek innej pomocy.

W jaki sposób skorzystać z porady lekarskiej?

Następna rzecz niebywale istotna – szczególnie właśnie z punktu widzenia seniorów, spośród których w „normalnych” warunkach wielu odbywa regularne wizyty lekarskie w związku z leczeniem różnych chorób przewlekłych – to porada i kontrola lekarska. Aktualnie mnóstwo poradni jest niestety zamkniętych, a wizyty są przesuwane na późniejsze terminy. W tej sytuacji warto skontaktować się z rejestracją danej poradni telefonicznie i po prostu zapytać o możliwość wizyty przez telefon lub wizyty online. Wiele „spotkań” z lekarzem może odbyć się w ten właśnie sposób, a o zasadności i celowości takiej konsultacji decyduje ostatecznie sam lekarz.

Badania i pomoc osobom starszym na odległość.

Niezależnie od sytuacji dbanie o zdrowie osób starszych – podobnie, jak zresztą tych młodszych – jest oczywiście bezwzględną koniecznością. I w tym właśnie celu powstał szeroki wachlarz możliwości, dzięki którym mogą oni uniknąć wizyty u lekarza w formie stacjonarnej. Jednym z takich rozwiązań są tzw. teleporady. Osoby podejrzewające u siebie Covid mogą po prostu zadzwonić pod specjalną infolinię NFZ, gdzie otrzymają stosowne zalecenia, a w razie potrzeby sugestię kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną. Dzięki takim teleporadom osoby starsze mogą uzyskać niezbędną pomoc, nie ruszając się z domu i nie narażając niepotrzebnie siebie ani swojego otoczenia.

Komunikacja seniorów ze światem zewnętrznym.

Ważne niezmiernie jest również to, aby w tym newralgicznym okresie wszyscy seniorzy nie czuli się odrzuceni i mieli stały kontakt z bliskimi. W kontekście tym wart podkreślenia jest fakt, iż w obecnych czasach można zobaczyć się z drugą osobą nie wychodząc w ogóle z domu. Do tego wystarczy po prostu laptop, smartfon lub tablet i komunikator internetowy z funkcją rozmowy wideo.

Jak zatem widać, współczesna technologia może służyć nie tylko osobom młodym. Dzięki niej także seniorzy mają dzisiaj możliwość rozmowy ze swoją rodziną lub znajomymi, a przy okazji – co przecież równie istotne – widzenia siebie nawzajem. I wszystko to na odległość! Bez konieczności bezpośredniego kontaktu, a co za tym idzie: bez narażania zdrowia własnego i innych.

Spróbujmy oswoić nieznane.

No tak, tylko nawiązując do powyższego, najpierw musimy jeszcze wziąć pod uwagę pewien mały, lecz niebywale istotny „szczegół”… Mianowicie taki, iż nie każda z osób 70+ (a niekiedy nawet młodszych i w szczególności zamieszkujących niewielkie miejscowości) zna się przecież na komputerze, tablecie, smartfonie itp. A większość niestety się nie zna – co wtedy?

Internet oknem na świat – nie tylko dla młodych.

Warto zachęcić więc swoją babcię lub dziadka, aby zaczęli korzystać z nowych technologii i po prostu udzielić im w tym pomocy. Tzn.: przygotować sprzęt, napisać instrukcję jak włączyć, skontrolować czy wszystko działa, dodać najbardziej potrzebne zakładki, tudzież podrzucić pomysły, gdzie mogą znaleźć coś interesującego. Dzięki temu nasi seniorzy będą mogli utrzymywać stały kontakt z innymi. A oprócz tego skorzystać z lekarskiej e-porady, zrobić niezbędne zakupy, zamówić sobie jedzenie, poznawać świat i w ogóle robić całe mnóstwo różnych innych ciekawych rzeczy, właśnie za sprawą i podstawową znajomością Internetu.

W dzisiejszym skomputeryzowanym świecie istnieje przecież tak wiele możliwości! Osoby młodsze korzystają z nich praktycznie na co dzień, wciągnijmy zatem w tę przestrzeń także seniorów. Nie pozwólmy, by czuli się zapomniani, wyalienowani i wyrzuceni poza nawias. Przede wszystkim jednak pamiętajmy o tym, że wszyscy jesteśmy sobie nawzajem potrzebni, i że każdy z nas – bez względu na wiek – wnosi do życia coś wyjątkowego i niepowtarzalnego.

Poczucie bezpieczeństwa i kontakt z bliskimi.

Jak już wspomniałam, dla ludzi starszych w tym szczególnie ciężkim okresie wyjątkowo cenny jest oczywiście kontakt z bliskimi. Daje on przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i bycia zaopiekowanym, a ponadto umacnia na duchu. Tymczasem osoby nie mające rodziny lub nawet przyjaciół powinny zainteresować się projektem “Dobre Słowa – Telefon dla Seniorów”. Jest to ciekawa oferta telefonicznego wsparcia i pomocy seniorom oraz ludziom samotnym.

Rozsądna ilość i dozowanie informacji na temat koronawirusa.

Zagrożenie wirusem Covid-19 oraz jego nowymi mutacjami jest oczywiście w dalszym ciągu jak najbardziej realne i w żadnym razie nie należy go lekceważyć. Z drugiej strony jednak warto zadbać także o swoje dobre samopoczucie i komfort pod kątem psychicznym. Przynajmniej na tyle, na ile w obecnych warunkach jest to możliwe.

Dlatego notoryczne i wręcz kompulsywne szukanie wszelkiego rodzaju informacji na temat koronawirusa, czyhających wszędzie zagrożeń czy aktualnych statystyk, nie jest dobrym kierunkiem i może wpływać na pogorszenie naszej kondycji psychicznej, a często również fizycznej (nadciśnienie, depresje, problemy kardiologiczne, neurologiczne etc.). Przede wszystkim po tego typu informacje należy sięgać do źródeł sprawdzonych i wiarygodnych. Należą do nich m.in. oficjalne organy stworzone do walki i informowania o bieżącej sytuacji w sprawie epidemii, jak na przykład aktualne informacje oraz zalecenia dla seniorów na oficjalnym serwisie rządowym.

Jak jeszcze można pomóc osobie starszej w związku z pandemią?

Przede wszystkim seniorzy nie powinni obawiać się prosić o pomoc lub też zgłaszać (na przykład swemu lekarzowi rodzinnemu) złego samopoczucia czy choćby tylko lęku przed wirusem.

Osoby opiekujące się seniorami mogą na przykład:

  • zaoferować wsparcie – chociażby w postaci zwykłej rozmowy;
  • nauczyć obsługi smartfonu lub komputera z dostępem do Internetu;
  • zrobić codzienne zakupy lub załatwić różnego rodzaju sprawy urzędowe;
  • pomóc w dostarczeniu niezbędnych lekarstw, wyprowadzeniu psa, wyniesieniu śmieci oraz wielu innych czynnościach dnia codziennego.

Kolejnym ciekawym dość rozwiązaniem jest aplikacja Stop Covid – ProteGO Safe, która pomaga właśnie w walce z koronawirusem. Aplikacja ta zbiera dane o tym, z kim spotyka się jej użytkownik oraz informuje go, kiedy dana osoba miała kontakt z kimś zakażonym. Aplikacja jest w pełni bezpieczna i można z niej korzystać bezpłatnie.

Ponadto osoby samotne mogą również uzyskać tego typu wsparcie w różnego rodzaju instytucjach, takich jak: Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej lub Straży Miejskiej. Pomoc oferują również wolontariusze. Poza tym warto poprosić też o wsparcie sąsiadów. Wzajemna życzliwość i pomoc seniorom jest teraz gestem szczególnym i w wielu sytuacjach absolutnie niezbędnym.

Bogusia Bińkowska (Migotk@)

12 kwietnia 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Skontaktuj się z nami