6 zalet pracy zdalnej

Jeżeli zastanawiasz się nad zmianą trybu pracy na zdalny. Jeżeli szukasz swojej pierwszej pracy. Jeżeli chcesz zmienić profil swojej firmy na zdalny. Jeżeli pracujesz zdalnie… Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego praca zdalna jest lepsza od pracy stacjonarnej – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

1. Wystarczy dostęp do Internetu i sprzęt komputerowy.

Praca zdalna znana i praktykowana jest od lat, jednak dopiero niedawno ten tryb stał się trendem, a od czasu pandemii Koronawirusa w wielu przypadkach wręcz normą. Obecnie znaczna większość z nas ma dostęp do Internetu oraz posiada w domu komputer, drukarkę, często również ze skanerem. To w zasadzie wystarczy, by móc przenieść pracę z biura do domu. Dzięki Internetowi mamy dostęp do wielu aplikacji oraz programów, które pomagają  między innymi w tworzeniu projektów, zapisie i przesyłaniu danych oraz komunikacji i kontroli pracowników. Powstają wirtualne biura i archiwa, aby móc delegować zadania, opracowywać i omawiać je z zespołem, kontaktować się z innymi pracownikami i klientami oraz mieć wzajemny dostęp do swojej pracy. 

2. Praca zdalna zostanie wpisana do Kodeksu Pracy.

Pojęcie „pracy zdalnej” jest jedynie ogólnie przyjętą nazwą dla pracy zawodowej wykonywanej poza biurem czy innego rodzaju miejscem lub pracownią należącą do firmy. Tak właściwie praca zdalna jest formą umowną między pracodawcą a pracownikiem, w której to pracodawca zgadza się na przeniesienie części lub całości zadań do domu i na przykład w tym celu zezwala na wypożyczenie firmowego sprzętu dla komfortu i utrzymania jakości pracy, która bez odpowiednich narzędzi mogłaby nie być możliwa.

Natomiast praca zdalna, która jest niezmiennie wykonywana poza siedzibą firmy i wszystkie jej warunki określone są na zawartej umowie, to „telepraca”. W jej przypadku pracodawca ustala z pracownikiem niezmienną formę ewidencji, informuje o kontroli i powinien wypłacać ekwiwalent za korzystanie z własnego sprzętu. Telepraca jest pełnoprawną i opisaną w Kodeksie Pracy formą zatrudnienia. Podczas gdy zapiski o pracy zdalnej możemy znaleźć w Ustawie o Tarczy Antywirusowej, a do Kodeksu Pracy powinna trafić jeszcze w obecnym kwartale. Nie ma się jednak, czym martwić, ponieważ artykuły będą na tyle elastyczne, aby pozostawić pole dla uzgodnień między pracodawcą i pracownikiem, tak jak to było możliwe do tej pory.

3. Możliwość rozwoju zawodowego dla osób, które nie mogą pracować stacjonarnie.

Praca w domu jest możliwa przede wszystkim dla osób zatrudnionych w branży IT. Dzięki coraz lepszym programom kalkulacyjnym jest także możliwa dla księgowych. Zdalną pracę często wybierają także studenci, kobiety w ciąży, osoby sprawujące opiekę nad członkiem rodziny oraz osoby z niepełnosprawnością. Przy czym dla studentów praca zdalna często jest rozwiązaniem pomagającym połączyć zarobek ze studiami. Praca może być wykonywana w elastycznych godzinach, a więc można ją dopasować do nie zawsze idealnego grafiku zajęć. Kobiety w ciąży z uwagi na inny wymiar czasu pracy, konieczność ograniczenia czasu spędzanego przed komputerem i inne aspekty związane z samą ciążą mogą dzięki temu, nie wychodząc z domu i nie narażając się na pewne zagrożenia nadal sprawować swój zawód. W przypadku ciągłej opieki nad dzieckiem, osobą przewlekle chorą czy niepełnosprawną, ich opiekunowie nie muszą rezygnować z pracy.

Opierając swój zawód na czynnościach związanych z pracą przy komputerze lub telefonie, albo / lub dodatkowo pracach manualnych, mogą dostosować ją do siebie, zarabiać, kontaktować się z przełożonymi i klientami, a jednocześnie nieustannie mieć w zasięgu swoich podopiecznych. Natomiast dla osób z niepełnosprawnością, to czasami jedyna opcja realizacji i rozwoju zawodowego, gdyż z powodów zdrowotnych nie mogą oni wyjść z domu, dotrzeć do stacjonarnego miejsca pracy lub nie jest ono dostosowane do ich potrzeb. 

4. Możliwość zatrudniania pracowników z różnych stron kraju.

Praca zdalna to praca na odległość, co pozwala na stworzenie zespołu z ekspertów pracujących w różnych częściach kraju i nie tylko. Nawet nie będąc ze sobą w fizycznym kontakcie, wirtualne biuro pozwoli na bieżącą komunikację i wspólną realizację zadań, czy obsługę klientów, a także na wspólny dostęp do danych. Każdy członek może mieć różne doświadczenie i wykształcenie, co może wpłynąć korzystnie na rozwój zespołu w danej branży, wymianę umiejętności i zainteresowanie klientów. 

5. Brak zmartwień o siedzibę firmy.

Zdalna firma to brak konieczności organizowania fizycznych stanowisk pracy i dbania o siedzibę. Biurem każdego z pracowników są jego cztery kąty, w których mieszka, czy które w danym momencie wyznaczył na swoje miejsce pracy. Nie trzeba, więc myśleć o dzierżawie, remontach, firmowym sprzęcie, tylko zająć się biznesem, gdyż każdy sam tworzy i odpowiada za swoje stanowisko pracy.

6. Praca w domowym zaciszu i oszczędność na czasie.

To także wiele plusów płynących z dodatkowego czasu, który nie upływa na dojazdach  i powrotach do firmy, a w tym czasie staniu w korkach, czy wydawaniu pieniędzy na bilety albo zdanie się na zawodny transport publiczny. Można przed rozpoczęciem pracy dłużej pospać lub wykorzystać ten czas bardziej pożytecznie niż przeznaczając go na podróż. Podczas przerwy natomiast można zająć się przygotowaniem domowego posiłku nie wydając pieniędzy na namówiony przez kolegę fast food czy inne przekąski. Możliwość pracy we własnym zaciszu i korzystanie z własnych, domowych wygód pozwoli poczuć się bardziej komfortowo niż w atmosferze biurowej. 

Oczywiście zalet pracy zdalnej można wymienić jeszcze więcej, jednak te uznaję za najważniejsze. Podobnie jak  każda branża posiada indywidualne dla niej plusy. Co ważne, tryb zdalny może także przysłużyć się szkoleniom pracowników, gdyż można je w łatwy i rozmaity sposób przeprowadzać na platformach przeznaczonych do wideokonferencji, które także dają możliwość udostępniania prezentacji i innych materiałów, tworzenia zadań i czatowania. Praca zdalna to rozwiązanie, które coraz szybciej się rozwija, a za kilka lat może w pełni zastąpić wiele stacjonarnych zawodów.

Monika Łojba

6 kwietnia 2021

1 odpowiedź na “6 zalet pracy zdalnej”

  • Z własnego doświadczenia mogę dodać, że czasem – gdy samopoczucie gorsze (zarówno psychiczne i jak i fizyczne) praca we własnym otoczeniu jest nieocenioną zaletą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Skontaktuj się z nami